A meleg és fénykedvelő cserszömörce a száraz, sovány talajok hálás dísze. Nyáron tollas bugáiban, ősszel pompás színében gyönyörködhetünk. Gyógynövény és cserzőanyag.
Eredete
A szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozó cserszömörcét (Cotinus coggyaria ) egyes feltételezések szerint a törökök telepítették hazánkba. Eszerint először a Mecsekben jelent meg, később már felbukkant a Balaton északnyugati partján is.
Más feltételezések szerint a cserszömörce a jégkorszakot követő egyik felmelegedés az ún. mogyorókor idején (ie 9000-7500-ig, amikor a hidegkedvelő északi növények tömegesen pusztultak ki) dél felől nyomult be a Kárpát-medence területére.
Mediterrán eredetű. Nálunk éri el elterjedési területének északi határát. Manapság a Dunántúli-középhegység dolomit lejtőin valamint a meszes alapkőzetű Mecsek és Villányi-hegység területén fordul elő. Különösen a Vértes karszt, bokorerdeiben gyakori. A meleg, száraz, meszes, sziklás kopárok jellegzetes cserjéje. (Forrás: terra.hu)
Cserszömörce bemutatása
Cserszömörce botanikája
Hajtásai vékonyak, hengeresek, világosbarnák, csúcsukon lilásak. Rügyei aprók, szórt állásúak, gömbölydedek, vörösesbarnák. Levelei általában fordítottan tojásdadok, ép szélűek. A levél színén sötétzöldek, a fonákon kékeszöldek. Őszi lombszíneződése száraz, meszes köves talajon bámulatosan szép színű. Az aranysárgától az égő vörösön át a bíborig szinte minden árnyalatot felfedezhetünk példányain. 3 mm-es virágai vékony, hosszú, szőrös kocsányokon, dús végálló bugában nyílnak. Eleinte zöldessárgák, majd szürkéslila színűek. Elvirágzás után a virágkocsányok lilás színű, tollas szálakat képeznek, amelyek hosszú ideig nagy, tollas bugában díszlenek. Termései apró, piros, éréskor barna csontárok.
Cserszömörce haszonnövény
Levelét megdörzsölve jellegzetes illatot érzünk. Ezt hatóanyagainak köszönhetjük, amelyek gallotannin típusú cserzőanyagok, antociánok és flavonoidok. Vízgőz desztillációval nyert illó olaja limonént, 1.8-cineolt, alfa-pinént, p-cymolt stb. tartalmaz. A cserszömörce fenol, polifenol (gallinsav és származékai) tartalmát egyes kutatások belsőleg fogyasztva genotoxikus anyagként értékelnek. Szeszes illetve vizes kivonatát torok-, nyálkahártya-, és ínygyulladás esetén gargarizáló szerként használják. Fogínyecsetelők és szájvizek gyakori alkotórésze. Külsőleg fogínysorvadás és torokbántalmak ellen öblögetőnek, vérző aranyér esetén üllőfürdőnek használják. Továbbá izzadás elleni fürdőkben, aranyér esetén ülőfürdőkben is alkalmazzák. Főzetét belsőleg gyomor és bélvérzés, valamint bélhurut ellen használja a népgyógyászat. A kínai hagyományos orvoslás szárított levelét és ágait izzadás és láz ellen használja.
Forrázatát csak a külsőleg használjuk! 2 evőkanál drogot 2 ld forrásban lévő vízzel leforrázzuk és 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Környezetbarát levél cserzőanyag forrás, miután egy-egy ültetvény akár 20-25 évig képes elegendő cserzőanyagot produkálni. A szömörce cserzőanyaga nemes, amely lágy fogású, telt, egyenletes színű világos, bőrt ad, amelynek a fényállósága is jó.
A levelekből és fiatal hajtásokból nyert illóolajat a parfümipar használja. A gyökeréből és ágából nyert narancssárga festékanyag természetes festékként hasznosítható.
Kifejlett, egészséges leveleit július végén, augusztusban gyűjtik.
A cserszömörce dísznövény
A cserszömörce (Cotinus coggygria), más néven parókafa, díszes megjelenésének és szívós természetének köszönhetően egyre népszerűbb a hobbikertészek körében. Jellemzője a mutatós lombozat és a „füstös” virágzata, amely látványos megjelenést biztosít kertünkben tavasztól egészen őszig.
Miért válaszd a cserszömörcét?
- Látványos őszi színek: A cserszömörce lombja ősszel gyönyörű színkavalkáddá változik, vörös, narancs és sárga árnyalatokban pompázik.
- Mutatós virágzat: Nyár elején apró, pelyhes, rózsaszínes virágzata van, amely távolról egy füstfelhőre emlékeztet, innen ered a parókafa elnevezés is.
- Igénytelen és szárazságtűrő: Száraz, napos helyen is jól érzi magát, így ideális választás olyan kertekbe, ahol kevés az árnyék és nem lehet gyakran öntözni.
- Alacsony gondozási igény: Jól tűri a nyírást, ezért könnyen alakítható, illetve alkalmazkodik a különböző talajokhoz, de a legjobban a jó vízelvezetésű, meszes talajban fejlődik.
Hogyan alkalmazd a kertben?
- Sövényként vagy szoliter növényként: Mivel a cserszömörce erős szerkezetű, kiterjedt koronájú cserje, kiváló választás sövénynek, de önállóan is nagyon jól mutat.
- Színes hátteret ad más növényeknek: A füstös virágzat és az élénk őszi lombszín különleges kontrasztot képezhet más zöld vagy virágos növényekkel.
- Díszítőelem sziklakertben: Szárazságtűrő képessége miatt a sziklakertben is szépen érvényesül, ahol minimális gondozás mellett biztosít mutatós színfoltot.
Ültetési tanácsok
- Helyigény: A cserszömörce akár 3-5 méter magasra is megnőhet, ezért ültetéskor hagyjunk neki elég helyet, hogy szépen kiterjeszthesse ágait.
- Fényigény: Napfénykedvelő növény, tehát napos helyet válasszunk neki.
- Öntözés: Fiatal korában igényli a rendszeres öntözést, de később már szárazságtűrővé válik.
Metszési és gondozási tippek
- Tavaszi metszés: A korona formázására kora tavasszal érdemes megmetszeni, hogy sűrűbb, szebb lombot neveljen.
- Őszi lombhullás: Ősszel lehullatja a leveleit, így télre teljesen kopárrá válik. Ez természetes folyamat, ami nem igényel különösebb beavatkozást.
Cserszömörce gondozása
Fényigényes, a hosszan tartó szárazságot jól tűri, a fagy iránt azonban érzékeny. Eredetileg rendzina talajokon települt meg, amely igen sekély termőrétegű, könnyen kiszáradó, köves talajtípus. Ebből már ki is következtethetjük, hogy jól tűri a szárazságot. Gyökerei levegőigényesek, ezért sekélyen szabad telepíteni. Erodálódó területeken megköti a talajt. Magvai a tavaszi csírázáshoz ősszel hidegágyba vethetők. Szaporítható gyökérsarjból vagy bujtással is.
Forrás: Bernáth J.: Gyógyító növények, Mezőgazda Kiadó 2000.
Arch. Biol. Sci., Belgrade, 61 (2), 261-266, 2009.
Cserszömörce leggyakoribb fajtái hazánkban
A C. coggygria ‘Royal Purple‘ 3-4 m magas cserje. Kerek bokorrá, vagy kis fácskává nevelhető. A Molnár Faiskola így ír róla: lombja tavasszal bíborvörös, majd ősszel vörös színre váltva kelt egészen mesés hangulatot. Nem csak levelével, virágával is dekorál, mely mélyvörös bugákban jelenik meg, virágzás után különleges tollas-szőrös bugái mályvörösek. Termete miatt háttérbe érdemes ültetni. Alkalmanként vágjuk vissza, mert az erős hajtások levelei szebb színűek.
Többek közt a Cserkert ajánlatában szerepel a C. coggygria ‘Golden Spirit’ sárga cserszömörce, amelynek lombja halványsárga, virágzata fehér. Levelei ősszel gyönyörű pirosas narancssárga színt kapnak. Újdonságként ajánlják.
A Treemail kínálatában is szereplő C. coggygria ’Young Lady’ kis termetű, maximum 2 méterre megnövő cserszömörce-fajta, lombja zöld. Nagy virágzata júniusban nyílik. Júniusi virágzása után a termés nélküli kocsányokon hosszú tollas-szőrök fejlődnek, így látványos, rózsaszínes, nagy, laza buga alakul ki. A dekoratív bugák sokáig a bokron maradnak .
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás